عبور شما را به سفری به ؟ دعوت میکند…

استان همدان با مساحتی بیش از 19 هزار کیلومتر متر مربع در غرب ایران قرار گرفته است.

همدان، استان همدان از شمال به زنجان، از جنوب به لرستان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به کرمانشاه و بخشی از استان کردستان  به عنوان یکی از بهترین مقاصد برای سفر است.

همدان منطقه‌ای کوهستانی است و کوه الوند با 3 هزار 574 متر ارتفاع از مهمترین ارتفاعات این منطقه به حساب می‌آید.

استان همدان از نعمت رودخانه و چشمه سارهای فراوان بهره مند می باشد که مهمترین آنها رودخانه گاماسیاب نام دارد.

که یکی از بلندترین رودخانه های کشور محسوب می گردد .

که از دره های جنوبی کوه الوند و سراب گاماسیاب سرچشمه گرفته و تا باتلاقهای هورالعظیم در استان خوزستان پیش می رود.

استان همدان دارای زمستان های سرد و پر برف و تابستان های معتدل می باشد.

شهرهای بزرگ آن عبارتند از: همدان، ملایر، نهاوند، تویسرکان، کبودرآهنگ، اسدآباد، بهار، سامن، سرکان، قروه در جزین، لالجین و مریانج.

استان همدان از لحاظ جمعیت، چهاردهمین و از لحاظ مساحت، بیست و سومین استان کشور محسوب می‌گردد.

جمعیت آن بر پایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱٬۷۵۸٬۲۶۸ نفر بوده‌است.

 

آستان امامزاده سیدعلی حسین (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان ملایر، 10 کیلومتری جاده ملایر ـ اراک، روستای داویجان واقع شده است. به سمت جاده ملایر ـ اراک حدود 12 کیلومتر راه را طی ‌کنیم به روستای کوهستانی داویجان می‌رسیم. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر قرار گرفته است. متولی این آستان پیرمردی بود بنام حاج آقا محمد بختیاری که اهل همان روستا است؛ وی می‌گفت حدود 25 تا 30 سال است که متولی این امامزاده‌ است و به کمک اهالی این ساختمان را بنا کرده‌ایم. بناء قبلی ساختمان بقعه قدیمی و رو به تخریب بوده که با همت افراد خیر و اهالی بازسازی شد، وضعیت ساختمان جدید به شرح زیر قابل ترسیم است:

دور تا دور بقعه امامزاده دیوار کوتاه به همراه نرده‌ای سبز رنگ کشیده است. مقابل درب ورودی؛ سقاخانه‌ زیبائی به نام ابوالفضل (علیه السلام) ساخته شد و دارای گنبد فلزی است روی آن به رنگ نقره‌ای رنگ آمیزی شده و در چهار طرف آن شیر آب نصب گردیده است. اندازه بنای سقاخانه 2/5×2/5 به ارتفاع حدود 5 مترمی باشد. پشت سقاخانه فضای بازی است که درخت‌های زیادی کاشته شده است. سمت راست سقاخانه تک و توک قبرهایی دیده می‌شود؛ روبرو گنبدی کاملاً بلند و در حدود ارتفاع 10 متری ساخته شده است که جنس آن از مس براق بسیار با کیفیت است به گونه‌ای که انسان تصورمی‌کند ازجنس آب‌ طلا می باشد.

داخل حرم به دو قسمت زنانه و مردانه تقسیم شده و دیواره‌ای سیمی آن را از هم جدا می‌کند. در دیوارهای حرم در قسمت پائین از سنگ مرمر سفید و در قسمت بالا از سنگ مرمر طوسی استفاده شده است. قسمت بالا نیز با گچ سفید شده است که به طاق و گنبد متصل می‌شود. هیچگونه تزئیناتی که قدمت داشته باشد در درون مرقد وجود ندارد (ساختمان کاملاً بازسازی شده و بافت قدیمی آن از بین رفته است) منبری سیاه در قسمت زنانه نیز دیده می شود که نسبتاً قدیمی می باشد (حدود 50 سال). در بیرون محوطه امامزاده و مقابل درب ورودی قطعه زمینی خریداری شده و آن را به گورستان عمومی کوچکی تبدیل کرده اند. گورستان قدیمی در ضلع شمالی بقعه قرار دارد که به علت پُر شدن، گورستان جدید ساخته شد (حدود سال 1373).

در کنار امامزاده و در سمت چپ ساختمان (غرب ساختمان) حسینیه‌ای وجود دارد که مراسم مختلف عزاداری و سینه‌زنی و دعا و نیایش در اعیاد و وفیات در آن برگزار می‌شود. از این حسینیه برای کلاسهای نهضت سوادآموزی نیز استفاده می‌کردند. حسینیه در حدود 16×6 متر و به‌ صورت دو طبقه ساخته شده که قسمت فوقانی آن نیم طبقه بوده و برای زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دو طرف گنبد دو مناره در حال تکمیل بود. مناره‌‌ ها در قسمت بالا اتاقکی داشت که جنس آن از نوع گنبد؛ یعنی مس براق بوده و با شیشه دور تا دور آن پوشیده شده است. در پائین مناره تنوره‌ای بلند است که لاجوردی کم‌ رنگ می باشد که در حال تعمیر و ساخت‌ و ساز بوده است.

ایوان جلوی درب ورودی با چهار ستون تیرآهن آراسته شده است که ارتفاعی در حدود 5 متر دارد. ایوان بلند در حدود 12×4 است. بنای ساختمان مرقد امامزاده بسیار بزرگ است و حدود 200 متر فضا ی اعیانی را به خود اختصاص ‌داده است. روی درب فلزی بلند آن با میله‌های آهنی نوشته شده: واقف حاج محمد سبزیانی درب و ضریح امامزاده توسط ایشان وقف شده بود. ضریح امامزاده فلزی است و متولی اذعان می‌داشت که این ضریح قبلاً بر روی قبرامامزاده عبدالله ملایر بوده و وقتی که آن را تعمیر کردند به این مکان انتقال داده اند. ضریح قدیمی به‌ صورت مکعبی 4×4 بوده است. این ضریح را که از جنس چوب بود و کنده‌کاری در قسمت فوقانی آن دیده می‌شود؛ که دور تا دور آن آیه‌الکرسی نوشته شده است. خطی نسبتاً زیبا (نستعلیق) داشت. لوستری قدیمی از سقف گنبد بلند آن آویزان شده که لاله‌های لاجوردی رنگ‌ پریده آن حاکی از قدمت آن است. در کنج ایوان سمت راست نیز بالای درب یک ساختمان که انباری بود لانه کبوتر ساخته شده است.

آدرس

همدان